Monteparadiso hardcore punk festival 2019. 1.dan

Vijest da ovogodišnji Monteparadiso hardcore punk festival ide kroz tri dana obradovala je sigurno većinu fanova ovog najdugovječnijeg domaćeg pank festivala. Da stvar bude bolja u ovogodišnjem lineupu bilo je više stranih i domaćih bendova koje je vrijedilo pogledati.

Uslijedili su standardni pank dogovori putem društvenih mreža oko transporta do Pule tako da su se svi koji su odlučili ne popustiti zovu drugih događanja u regiji još jednom našli pred stepenicama vojarne Karlo Rojc.

Ekipa sačinjena je od prvoboraca, veterana domaće pank scene preko mlađih seniora koji su uspješno prenijeli štafetu do najnovijih snaga pulske pank scene uigrano je pripremila ovogodišnje izdanje festivala. Zanimljivo je pratiti mijene Monteparadisa i praćenje trendova, a s druge strane vjerno držanje DIY principa i razvoja, kako se to danas voli reći “razvoja zajednice i razvoja publike”. Pulska pank zajednica i festival koji organiziraju i dalje je najprepoznatljiviji dio šarolikog svijeta Društvenog centra Karlo Rojc, od regionalnih do europskih i šire okvira, pa se mora reći da će i dalje mjesto centralnog godišnjeg pank okupljanja u regiji ostati upravo dvorište Rojca.

Očekivano, prva večer je bila nešto slabije posjećena ali talijansko-filipinska kombinacija The Seeker imala je ispred stagea dobru podršku najvjernijih fanova. Krš i lom za otvaranje festivala, superbrzi manijački hardcore s izletima u power violence i pravi uvod u tri večeri surove pankčine.

Čekao se nastup nove pulske ekipe pod nazivom Fried Brain. Dečki su razorili Sawu koji dan ranije pa se s prvom smatraju novim nadama pulske scene. Brzi 80s US hardcore zadovoljit će sve fanove tzv youth crew, sk8 core i inih bendova tipa Jerry’s Kids, RKL, Circle Jerks, Gang Green. Ekipa voli skejtove, “staru školu” i brzu muziku i što je najvažnije ima hrpu lokalnih fanova koji rade ršum u prvim redovima. Na stejđu im treba još malo iskustva i čvrstine, pa ako ih životni putevi i trendovi ne preokupiraju mogli bi održati još dosta svirki od kojih su neke već i dogovorene.
https://friedbrain.bandcamp.com

Prva enigma ovog Paradisa bio je oneman projekt Octopoulpe. Ovaj solo bubnjar/performer, član korejskog benda My Man Mike prva je potvrda tih novih vjetrova koji pušu Pulom kako bi se pokazalo da ovaj festival nije okupljalište ljubitelja arhaičnog panka već da publici predstavlja značajne projekte glazbenog undergrounda.
Octopoulpe uživo izvodi svoj set na bubnjevima i sam pjeva dio songova dok je ostatak instrumenata snimljen i puštan na matricama. Kako publika ne bi bila prikraćena za doživljaj cijelog benda sam autor nastupa na video snimkama koje se puštaju na platnu uz live act. Tako autora vidimo kako svira obje gitare i bas na ulicama Seula. U maničnom kolopletu mathrocka, math corea i noisa privukao je do stejđa najšarenije društvo, od ljubitelja eksperimentalnog zvuka do klasičnih kejos pankera i trešera. Neočekivano iskustvo na Paradizu izazvalo je nastavak loma ispred stejđa. Definitivno jedan od najznačajnijih nastupa ove godine.

Danski black pank sastav Hexis svojevremeno je bio veliko osvježenje na sceni ali njihov nastup na Paradisu je došao prekasno. Konstantna baraža dvostruke bas pedale, post black zvuk gitare i vrištanje bilo je totalna suprotnost prethodnom izvođaču a scenski dojam je kvarila javna rasvjeta koja je bila jača od isključivo bijelog LED stroboskopa iza bubnjeva (kasnije je ugašena!). Hexis izvodi mračni blackmetal DIY hardcore koji je na veliku scenu stigao uzletom velikana Wolves in the Throne Room. Idućih godina uslijedile su brojne varijacije pa je ovaj zvuk zauzeo posebnu poziciju, uglavnom zanimljivu ljubiteljima žestokog pank zvuka koji naginju black metalu. Očito se bend bolje snalazi u klupskim mračnim prostorima pa je njihova svirka zainteresirala tek okorjelije fanove žanra kojih na Paradisu i nema previše. Kako se radi o pravoj tour mašineriji (Hexis, naime, na trenutnoj EU turneji svira čak 111 koncerata u 109 dana!) vrlo je vjerojatno da ćete ih negdje sresti.
https://hexisband.bandcamp.com

Švedski The Arson Project su zato razmrvili “ispeglanu Hexis atmosferu”. DIY punk grind zvuk bez growlanja s velikim utjecajem power violence i povremenih sludge minijatura ponovno je vratio ekipu u većem broju pred pozornicu. Kako se koncert razvijao tako je bilo jasnije da se radi o odličnom sastavu koji zna što treba reći i kao prekombinirati srodne žanrove. Kaos i tarapana kako i treba u prime-timeu festivala. Arson obavezno provjerite na nekom sljedećem gigu.

https://thearsonproject.bandcamp.com/

Prvi dan festivala zatvaraju kanadski oldschool hardcore band Career Suicide iz Toronta, mnogima i najočekivanije ime ovogodišnjeg festivala. Tamo gdje je večer započela uz mlade Fried Brain završava s bendom koji na najbolji način vraća u zlatne youth-crew dane kad je američki hardcore harao od istočne do zapadne obale, a u našim krajevima tek se probijao kroz tekstove u MaximumRocknRollu i poneki EP ili kazetu koja je nekim kanalima stigla do Jugoslavije.
Bjesomučni i visokoenergični nastup u kome se nisu štedjeli ni publika ni bend, osobito vokalist Martin Farkas koji je malo malo bio u publici.

https://careersuicide.bandcamp.com

U očekivanju drugog dana publika se ranije krenula razilaziti nego inače kako bi se pažljivije rasporedila energija za vikend pank maraton u Puli…


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*