Garaža za sve ili priča o nepostojećem prostoru SKC-a
|Donosimo još jedno pismo iz Novog Sada. U ovom izdanju Novosađane muče slični problemi kao i većinu organizacija sa prostora nekadašnje države: nedostatak prostora za djelovanje, izložbe i koncerte. Rješenje probelma pronašli su u prenamjeni napuštene tvorničke hale.
U petak 20.03. na jednoj neobičnoj lokaciji otvorena je izložba fotografija Zorana Palurovića Pampusa pod nazivom Garažni festival đubreta. Naime, reč je o Muzeju zaboravljenih umetnosti smeštenom u jednoj od hali bivše fabrike Petar Drapšin u Kineskoj četvrti. Organizator izložbe bio je Studentski kulturni centar Novog Sada koji je ovom akcijom, kao i sledećom koja će biti organizovana u istom prostoru, hteo da istakne činjenicu da ova organizacija od osnivanja pre 16 godina ne poseduje sopstveni prostor. Administracija je trenutno smeštena u studentskom domu Slobodan Bajić, a kao izložbeni prostor pominje se galerija Bunker, dok se koncertni bira zavisno od dogovora i veličine samog koncerta.
Porazna činjenica da se još jedna važna institucija kulture, čije je sedište u Novom Sadu koristi tuđim prostorom.To je Muzej savremene umetnosti Vojvodine-MSUV koji “gostuje “ od 2001 godine u Muzeju revolucije. Sva sreća imaju barem krov nad glavom, ali na kraju ispada na isto jer prostor nije njihov ili nije namenski građen za tu instituciju /organizaciju.
Zato je Kineska četvrt izabrana kao poprište ovog događaja mada to nije prvi dođađaj koji se dešava na toj lokaciji. Već su se u sećanje tog mesta upisali In situ, umetnički projekat i izložba na licu mesta pod nazivom Prostor za novi dijalog koje je organizvao MSUV i Noć muzeja. Lokacija je idealna jer je jedan deo već namenjen izgradnji nove zgrade Muzeja savremene umetnosti, a za jedan se još čeka arhitektonsko rešenje i namena. Aktivnost SKC-a Novi Sad je veoma raznovrsna i bogata, treba pomenuti samo neke veće koncerte koje su organizovali: To bePunk fest u letnjem bioskopu Potra, Ritam Evrope na kojem su gostovali PTTB i The Damned, kao i koncertnu promocju knjige Novosadska punk verzija koju postpisuju kao izdavač kao i druge izdavačke, izlagačke i koncertne delatnosti.
Da se vratim samoj izložbi i njenom autoru.Izložba obuhvata fotografije bendova okupljenih oko SKC-a kao što su Generacija bez budućnosti, Dogz, Atheist rap, 2 minuta mržnje, Proleće, Bliztkrieg, Red union, Bomber, Ragman, Shoplifters, Provokacija, Bajoneti, sve sa novosadske punk scene. I sam Zoran Palurović Pampus je već i sam upisan u istoriju i bio je jednom deo nje same, tako da je izložba obuhvatila i onaj deo novosadske punk scene koja je ostala iza nas. Nakon otvaranja sledila je svirka novosadskog benda Red Union i veselo komešanje publike.
Izložba je realizovana i prezentovanain na adekvatan nacin: neki galerijski prostor bi je progutao i ne bi dobila na ekspresivnosti kao što je zo dobila u ovom magacinu. Razlog tome je taj što je ogoromna površina zidova omogućila da par fotografija bude prezentovano u mnogo većem formatu nego što bi to bilo moguće u nekoj skučenoj galeriji koja definitvno ne bi mogla da primi ovaj broj ljudi, a delom što i sami zidovi magacina pričaju svoju priču. Vizuelnost samih zidova gde se mestimično mogla nazreti cigla zaista odgovara temi izložbe. Na momente nisam mogla odupreti se utisku da se nalazim u nekoj hali koja kao da je scenografija za Mad Max ili neki sličan film postapokalitične i disutopijske tematike. Sve je to imalo prizvuk undergrounda, nekog skrivenog bunta.
Sa svih zidova posmatrale su nas fotografije različitih veličina odštampane na papiru kako bi podsećale na postere i tako još više bile povezane sa temom izložbe. Fotografije su od onih veličine bilboarda do običnog plakata za svirke nalepeljenih na metalnu burad, kutije, a čak i jedna vrlo uspela da poklopac motora slavne Bube. Interijeru su činile stare gume, kante za benzin, drvene letve, a sve to uz pratnju muzike već pomenutih bendova
Sve je u konačnici izgledalo poput neke velike garaže sa posterima hc i punk bendova koji su nekad prašili po garažama i nekim nestalim klubovima, a čiji su članovi većim brojem i bili u publici. Lepo je bilo uploviti u prostor prepun slika i ljudi koji čine taj svet i koji bude raznorazna sećanja, zavisno kakav emocionalni odnos imamo prema njima, a vezani su za ovu vrstu subkulturne umetnosti, izražavanja i tog načina života.
Otkriće ovog prostora u Kineskoj četvrti nudi neku alternativu i privremeno rešenje dugoročnog problema, a kako će se pokazati za tu svrhu otkrić već ovaj petak (27.03.2009.) na svirci Pokretne i nepokretne imovine koja predstavlja još jedan alarm-event. Udahnite duboko jer sledi line up od 10 bendova i jeftino pivo za 50 dinara. Čujemo se uskoro! Milica, Novi Sad