Marduk u Zagrebu

U zagrebačkom klubu Boogaloo nastupili su slavni švedski blekeri Marduk u sklopu europske turneje Memento Mori. Tamo je bio i  Juraj Horvatin koji nam je poslao review s koncerta.
Ovo mi je bio šesti put da slušam Marduk uživo. Koncert je bio odličan, ali s obzirom na to da mi je Marduk među top 3 black metal benda, drugačije nije ni moglo biti. Iz prethodnih iskustava najviše sam se bojao da će zvuk u Boogaloou biti loš, ali zvuk je bio dobar. Izgleda da je klub poradio na tome. To je posebno važno kad dolazi ovako žestok i „glasan“ bend s najoštrijim riffovima u žanru. Od mojih šest dosadašnjih Marduk koncerata, jedino je zvuk bio bolji u Vintageu 2019. godine.
Na koncertu je bilo puno pozitivne energije i mlađih ljudi, na kojima se vidjelo da nisu došli slučajno, već da kod kuće redovito slušaju Marduk. Meni osobno glazba je u metalu uvijek bila najvažnija, dok su mi tekstovi pjesama sekundarni. Da su nam riječi na prvome mjestu to bi nas prije dovelo do Dobriše Cesarića i Edgara Allana Poea, a ne do metala. Budimo realni, metal smo počeli slušati zbog dobre glazbe, moćnih riffova, intenzivnog bubnja i boje/emocije vokala, a ne zbog sadržaja tekstova.
Zašto to govorim? Ovaj koncert pokazao je da su ljudi postali normalni. Uživali su u glazbi. Nije bilo nikakvog umjetnog podizanja histerije oko Marduka zbog tekstova koji tematiziraju mračna i zla razdoblja ljudske povijesti. Jednako su mi smiješni i oni kojima Marduk zbog toga toliko smeta da bi ih zabranili, kao i oni koji te tekstove shvaćaju ideološki ozbiljno i kao neku pozitivnu agendu. Tekstovi su deskriptivni i nikome ne govore što bi „trebao“ ili „ne bi trebao“ misliti ili činiti. Radi se o umjetnosti. Kao što se u akcijskim filmovima ne zagovara nasilje kao takvo, već se radi o žanru i filmskoj umjetnosti. Posebno je pitanje zašto se malo tko buni zbog „zla“ u filmovima, dok im je „zlo“ u glazbi tako problematično.
Da ne bi ispalo kako su riječi u potpunosti nebitne, već naprotiv, ako su kvalitetne, da itekako doprinose ukupnom doživljaju, navest ću sljedeći primjer:
Posebna atmosfera uživo nastupa kada krene pjesma Shovel Beats Sceptre. Ovu stvar doživljavam zaštitnim znakom Memento mori albuma, a time i cijele turneje. Riječ je o sporijoj pjesmi, a s obzirom na to da je Marduk poznat po brzini, kada napravi sporiju stvar – onda ju napravi majstorski. Simbolika pjesme mi se jako dopada. Shvatio sam ju na sljedeći način: „Shovel“ u prijevodu znači „lopata“, a lopatom se pokapaju umrli – dakle lopata je simbol smrti. „Sceptre“ znači „žezlo“, a žezlo su posjedovali kraljevi koji su imali ovozemaljsku moć – dakle žezlo je simbol ovozemaljske moći. Budući da u nazivu pjesme lopata „tuče“ žezlo (Shovel Beats Sceptre) – to znači da smrt uvijek pobjeđuje ovozemaljsku moć.
Glavni autor glazbe na albumu Memento Mori je vokal benda Daniel Rosten, poznatiji kao Mortuus. Njegove skladbe na razini su stvaralaštva gitarista Marduka, legendarnog Morgana, koji je utemeljitelj benda, jedini originalni član i autor većine opusa. Njih dvojica nevjerojatno su dobra kombinacija i bilo bi dobro da tako nastave. Od njih sigurno možemo očekivati još izvrsnog materijala unatoč tome što bend do sada ima čak 15 albuma. Obojica imaju odličan nastup uživo, osjeti se energija i ono unikatno što Marduk od sebe može ponuditi publici.
Od predgrupa, prilično dobar bio je nizozemski Doodswens, koji je nastupio neposredno prije Marduka. S obzirom na to da u metal bendovima obično prevladavaju muškarci, vrijedi istaknuti da u Doodswensu žena istovremeno pjeva i svira bubnjeve, što je samo po sebi zanimljivo i pohvalno.

Portugalski bend Irae bio je skroz solidan za poslušati – riječ je o „one-man bendu“ koji na koncertima nastupa s punom postavom. Na prvi bend, nažalost, nisam stigao.
Na europskoj turneji Memento Mori, Marduk na svakom nastupu svira vrlo sličnu setlistu. U usporedbi sa setlistom u Budimpešti dan ranije, u Zagrebu su samo umjesto pjesme “Perish in Flames” odsvirali “Imago Mortis” (a sve ostalo je bilo identično), što znači da se setlista razlikovala samo u jednoj pjesmi. Za mene dobrodošla promjena, jer mi je “Imago Mortis” osobno bolja stvar.

Setlista – Zagreb, Boogaloo (19. 2. 2025.)
1. The Levelling Dust
2. Warschau
3. Shovel Beats Sceptre
4. Steel Inferno
5. Marching Bones
6. Blood of the Funeral
7. Cold Mouth Prayer
8. The Hangman of Prague
9. Imago Mortis
10. Throne of Rats
11. Womb of Perishableness
12. Blutrache
13. The Blond Beast

Iza organizacije koncerta stoji agilna Hangtime ekipa.