Zapošljavanje u karlovačkoj gradskoj upravi
|Prilikom intervjua za posao Pročelnika za poljoprivredu u karlovačkoj gradskoj upravi kandidati su morali odgovoriti i na pitanje “što misle o istospolnim brakovima” i “Kako gledate na mogućnost gradnje džamije u Karlovcu”. Nije jasno zašto su pitanja relevantna za nekoga tko će raditi u tom sektoru, ali niti što će pročelnik za poljoprivredu raditi u Gradskoj upravi.
Priču o preispitivanju budućih gradskih službenika iznio je SDP-ov vijećnik Dario Janković, da bi je javno potom potvrdio Ivan Uđbinac, pročelnik Ureda gradonačelnika Grada Karlovca. Novi list neslužbeno, pak, doznaje kako su pitanja o džamijama i gay zajednicama konkretno upućivana kandidatima za radno mjesto pročelnika za poljoprivredu, iako nije jasno u kojoj su mjeri ona imalo relevantna za stvaranje profila nekoga tko će raditi u tom sektoru.
– Točno je da su na intervjuima, koji su uslijedili nakon pismenog dijela ispita, bila postavljana takozvana šok pitanja. Među njih desetak bila su i ova dva. Ali nije bila namjera sagledavati nečiju krvnu sliku, niti su nam sami odgovori uopće bili bitni. Smisao je bio jednostavno vidjeti kako osoba reagira na šok pitanja, pokušao je protumačiti Uđbinac, ustvrdivši kako takvo ispitivanje “nije nimalo neuobičajeno za zemlje Europske unije čijem društvu težimo”.
Da je ovakvo ispitivanje, međutim, zaista moglo šokirati, potvrđuje reakcija Šemse Tankovića, šefa Stranke demokratske akcije Hrvatske, koji ne misli da je karlovački slučaj beznačajan.
– Ovo samo pokazuje da unutar državnih struktura postoje paralelne zajednice koje grade nesnošljivost prema pripadnicima manjina generalno, a u ovom je slučaju to bošnjačka. Očito Hrvatska još uvijek nije imuna na ono što se zove netolerancija, šovinizam i ksenofobija, komentira Tanković, kojem nije jasno zašto bi pitanje o eventualnoj gradnji džamije nekog trebalo šokirati.
I gay aktivist Franko Dota, jedan od organizatora “Zagreb Pridea” slaže se kako se radi o vrlo diskriminatornim i apusrdnim pitanjima za jedan natječaj za posao. On za razliku od Uđbinca nije nikad čuo da su se negdje postavljala takva pitanja.
– Takva diskriminacija je nedopustiva, osim ako je namjera možda bila drugačija. Možda su na ovaj način htjeli provjeriti kandidate, jer nisu htjeli zaposliti homofobe ili ksenofobe. No teško je vjerovati da su pitanja tako slogana iz ovih pobuda, zaključuje Dota.
preuzeto: novilist; zamirzine.net
a zasto zaboga gradu (karlovcu ) treba uo za poljoprivredu? poljoprivreda je gradu jedna od osnovnih djelatnosti? to je bice dio urbanog razvoja..gdje li ce nam samo sada biti kraj s odjelom za poljoprivredu?
btw, trebalo bi pitati urudzbinca koja su ostala ta sokantna pitanja
Pa treba uo za poljoprivredu kad je Hrvatska besmislena zemlja u kojoj pod gradove spada i hrpa sela udaljenih i po 20 kilometara.
Ali to je druga priča.
Meni je presmiješno to da se sad pokušavaju izvuć na način da su kao željeli vidjet tko kaj misli da ne bi slučajno zaposlili nekog tko ima nešto protiv gay brakova. Moš mislit.